Bár 2023 végén a szolnoki Tisza Szálló újranyitott, a működtetés nem bizonyult hosszú életűnek a kínai befektetők részéről, akik a jelek szerint az eladás mellett tették le a voksukat, hiszen kereken 995 millió forintért elérhető az egyik legnépszerűbb ingatlanos oldalon. Majdnem egymilliárd forintért most az Öné lehet a Tisza Szálló…
A fürdőrészleg közel négy éven át volt zárva, aztán tavalyelőtt december végére teljesültek a feltételek, a nyitás hangulatáról és szerkesztőségünk élményéről ide kattintva olvashat. Az öröm nem tartott sokáig, alig telt el néhány hét és a szolnokiaknak azzal kellett szembesülniük, hogy a fürdőrészleg és a hotel egyaránt bezárt. A probléma elsősorban a megnövekedett költségekben rejlett.
A neobarokk épület, mielőtt teljesen bezárt volna, kínai tulajdonosok üzemeltették takaréklángon. Jelenleg is hozzájuk kötődik a gyógyfürdő, de jó ideje már a közkifolyó sem működik. A szerencsétlen sorsú épület méltán szerepel Szalay Ferenc egykori polgármester általunk összeállítot “bűnlajstromán“.
A kínai befektetők egyébként 2010-től üzemeltették, Tóta Áron, az új tulajdonosi kör ügyvédje nagyívű elképzelésekről számolt be. Tervezték az épület fejlesztését és megújítását, „felújítják a hotelszobákat, a szociális helyiségeket, illetve a recepció előtti vendégváró teret”, de később a vezetőségtől elhangzott – ha valaki hajlandó lenne megvenni a szállodát, készséggel néznének a tárgyalások elé. Ráadásul nem ez az első alkalom, hogy eladásra kínálják, 2021-ben ugyanúgy az ingatlan.com-on hirdették.
A most felkerült hirdetés leírása szerint jelenlegi állapotában összesen 73 főt képes vendégül látni 33 szobával. Emellett egy nagyobb és egy kisebb étteremmel, konyhával, zárt kocsibeállóval, emeleti üzletekkel, reumatológiával, fodrászattal, pedikűr-manikűr üzlettel, cukrászattal, irodákkal, rendezvénytermekkel, és saját mosodával rendelkezett az 5000 négyzetméteres alapterülető épület.

Hozzátették, az ingatlan jelen állapotában teljes külső és belső felújításra szorul. Az eladás híre órák alatt közbotrányt okozott a városban, sokan arról írnak a közösségi médiában, hogy együtt szeretnék felvásárolni az épületet, ezzel megmentve a Tisza Szállót. Ennek persze, ha nem tőkeerős vállalkozó az ember, ilyen összegű tételnél nincs sok realitása.
A megyeszékhely képviselő-testülete az 1920-as évek végén bízta meg Becsey Antal okleveles gépészmérnököt, hogy térképezze fel a város új fürdőjétől nem messze levő mélyfúrású kutat a lehetőségek kiaknázása érdekében.
Az 1985-ös Jászkunság című lapban Palágyi Béla ismertetett egy anekdotát: „(…) igényesek voltak ám a műépítészek: amikor a homlokzat elől eltávolították az állványzatot, az egyik tervező mérgesen rászólt a festőre — Mondtam magának, hogy olyan színe legyen, mint a Gellért Szállónak, és ez nem olyan! Mire a szolnoki mester egykedvűen benyúlt a szivarzsebbe és kivette a fővárosi Hotel tenyérnyi faldarabját, melyet pipájával ütött le és a színhez pászította. Árnyalatra olyan volt.”

A XX. század rettenetes körülményei során a szálló kórházként működött, szültek, operáltak itt. Szintén Palágyi írása által tudjuk, ami napjainkban már egész szürreális felhangot kap, hogy az ’50-es években, a Tisza Szálló éttermében dolgozó pincérek akár az igazgatónál is többet kereshettek. Tegyük hozzá, azt se könnyű felfogni 2024-ből, hogy „egy leves, második fogás és sütemény” 3 forint 60 fillérbe került a Kis-Tiszában, míg egy korsó sörért kemény 1 forint 50 fillért kellett kiperkáni.
Képek: Vajó Levente, Szol24
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!